El Titremesinin Nedenleri

El titremesi ileri dereceye ulaştığı zaman kişinin günlük yaşantısını derinden etkiler. El titremesi elimizdeki kas liflerinin kasılıp gevşemesi sonucunda oluşur. Genellikle bu hareket çok hafif olduğundan fark edilmez.

Ne zaman ki eldeki titreme yazı yazmanızı engeller veya bardak taşırken zorlar ise sorun olmaya başlar. Toplumumuzda eli titreyen insan görüldüğünde hemen Parkinson Hastalığı akla gelir. Ancak el titremesinin günlük hayatta oluşmasını sağlayan belli nedenler vardır.

Yetişkin insanların % 28 inde hareket bozukluğu bulunur. Bu hareket bozukluklarının yarısını el titremesi oluşturur. Bu bahsi geçen % 14 lük kesimin de ancak yarısı Parkinson Hastasıdır.  Yani el titremesi sorunu olan kişilerin ancak yarısında Parkinson’dan bahsedilebilir.

El titremesinin görülen et önemli 10 nedeni

Temel tremor: El titremesinin en yaygın nedenidir. Temel tremor yani temel titreme kendiliğinden olan anlamı taşır. Temel tremor kas liflerinin düzenli kasılması yerine daha belirgin hareket etmesi durumudur. Temel tremor genelde ellerde görülür, ancak başta ve diğer kısımlarda da görülebilir. El kullanılırken uzun zaman hareketsiz bir durumda kalırsa titreme artar. Temel tremor genç yaşlarda daha az görülür.

Parkinson Hastalığı

Bir çok kişide el titremesi Parkinson Hastalığı sonucunda oluşmaktadır. Parkinson Hastalığı 65 yaş üstünde daha sık görülür. Bu oran % 2 civarındadır. Parkinson Hastalığı ile Temel tremorun farkı, temel tremorda el hareket halindeyken titrer ancak Parkinsonda el sabitken de titreme görülebilir. Parkinson hastalığı bir sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanır.

Genetik el titremesi

Genetik olarak el titremesinin de yaşandığı bilinmektedir.

Kafeinin fazla tüketimi

Kafeinin fazla miktarda alınması el titremesine yol açabilir. Kahve ve çay gibi içeceklerdeki kafein adrenalin salgısını arttırır. 150 mg. Üzerindeki alınan kafein el titremesine ve çarpıntıya neden olabilir.

Alkol alınması

Aşırı miktarda alkol alınması da sinir sistemini etkileyip el titremesine neden olur.

Hipoglisemi

Kan şekerinin belli bir oranın altına düştüğünde sinirler yakıtsız kaldıkları için eller titreyebilir.

Aşırı endişe

Korku, aşırı heyecan da el titremesine neden olur. Örneğin bir kaza sonrasında ellerin titrediğini görürüz.

Alınan ilaçların etkisi

Antidepresanlar, astım ilaçları ve sakinleştiriciler ellerde istem dışı hareketlere ve titremelere yol açar.

Tiroid bezi bozuklukları

Tiroid bezinin aşırı miktarda tiroid hormonu üretmesi sonucunda da ellerimiz titreyebilir.

B1 vitamini ve Magnezyum eksikliği

Magnezyum eksikliği ve B2 vitamini eksikliği de sinir sistemimizi etkileyerek ellerin titremesine yol açabilir.

5/5 - (1 vote)
1