Ana sayfa Genel Ataks, Lohman Brown ve Tinted Tavuklarının Karşılaştırılması

Ataks, Lohman Brown ve Tinted Tavuklarının Karşılaştırılması

Yumurta tavuğu yatırımı yapmak isteyenler, yumurta tavuğu yatırımı yapmadan önce tavuk cinsleri ve çeşitleri hakkındaki tüm bilgileri bilmesi gerekir. Ülkemizde yaygın bir şekilde yapılan yumurta tavuğu yetiştiriciliği ile iyi para kazanmak isteyenler vardır. Bu kişilerin en çok yumurta yapan tavuk cinslerini alarak bu işe girmesi daha doğru olur.

Lohman Brown Tavuk Irkı

Verimli olan tavuk ırklarından biridir.

  • Yılda 300 yumurta üretme kapasitesi bulunur. Lohman Brown ırkları belli dönemlerde yumurtlar.
  • Yumurtlama dönemi bittiği anda etinden faydalanılır.
  • Kahverengi yumurta yumurtlarlar.
  • Günlük 100 gram yem tüketirler.
  • 16 ve 18 haftalıkken yumurta üretimine başlarlar.
  • 150 günde yaklaşık 550 verim alınır.
  • Yeşillik tüketirler ve protein açısından yeşil tüketmeleri çok önemlidir.
  • Endüstriyel bir ırktır.

Bu ırklar az yem tüketmesiyle ve çabuk yumurtlama dönemine girmesi nedeni ile çok tercih edilir. Az bakıma ihtiyaç duymalarına rağmen iyi bir bakımla verimliliği arttırılabilir.

Ataks Tavuk Irkı

Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilmiştir. Türkiye’nin yerli tavuk ırklarından ortaya çıkan hibrit tavuk ırkıdır. 16. haftasında yumurtlamaya başlamıştır. Fakat salma tavukçulukta yumurtlama dönemi 20. haftaya kadar çıkmaktadır.

Salma tavukçuluk ve organik yumurta için başarılı bir ırktır bu yüzden yaygın kullanılır. Yıllık ortalama 250 ve 270 adet yumurta yumurtlama özelliği bulunur. Verimi yüksek bir ırk olmasına rağmen mevsim değişikliğine ve bakıma göre değişkenlik gösterebilir.

Siyah renktedirler fakat her siyah renk tavukta ataks tavuk olduğu anlamını taşımaz. Tavuk ırklarını alırken dikkatli olmalısınız ve saf kan olmasına dikkat etmelisiniz. Günlük 120 ve 125 gram yem tüketirler. Yumurta ağırlıkları 65 ve 70 gram arasında değişebilmektedir.

Bu ırk aslında dışarıdan tavuk alımını önlemek amacıyla üretilen bir ırktır. Türkiye Patents Enstitüsü tarafından tescillenmiştir. Bu ırklar kötü hava şartlarına oldukça dayanıklıdır. Olgunlaşmış halleri 2 kilogramdır. Bu ırkın tek dezavantajı fazla yem tüketmesidir. Bu ırkın koşulları tam sağlandığında L boy ve çift sarılı yumurta üretimi yapılabilir.

Tinted Yumurta Tavuk Irkı

Beyaz renk görünümüne sahip olan ırk hava şartlarına kötü bakım koşullarına dayanıklıdır. Yıllık 300 ve 350 adet yumurtlama kapasitesine sahip bir ırktır. 80 ve 90 gram günlük yem tüketirler. Son zamanlarda yumurta verimliliğinin çok olmasından dolayı bu ırk tercih edilir.

En Yüksek Verim ve En Az Yem Tüketimi Yapan Tavuk Irkı

Bu üç ırk arasında en fazla yumurta üretimine sahip olan, yıllık 300 ve 350 yumurtlama kapasitesiyle tinted yumurta tavuğu ırkına aittir. Ve yine 80 ve 90 gram günlük yem tüketerek en az yem tüketen tavuk ırkı olmuştur.

Tavuk Satışı Firması Olarak Sizlerin Yanınızda Oluyorlar

Yumurta yatırımı ile kazanç elde etmek isteyenlere saf kan, verimi yüksek tavuk satışı gerçekleştirerek yardımcı oluyorlar. Tavuk satışının yanı sıra kümes satışı da yapıyorlar. Bu işten para kazanmak isteyenlerin başvuracağı güvenilir tek firma olarak adını duyurmayı başarıyorlar.