Düz Bağlı Polietilen Köpüklerin Genel Özellikleri

İngilizce adı polyethylene foam olan Polietilen köpük, Propilen ve etilen malzemeden hazırlanan polimerler yardımıyla hazırlanan, esnek veya yarı esnek olabilen, gözenekli görünüme sahip plastik temellidir. Bu malzeme dış yüzeyinin gözenekli görünüme sahip olmasını istemeyenler için düz bir şekilde de üretilebilir. Polietilen köpükler, çapraz bağlı ve düz bağlı polietilen olmak üzere ikiye ayrılır. Çapraz bağlı polietilenler daha dayanıklı olsa da düz bağlı olan polietilenler çok daha ekonomik ve bütçe dostudur.

Düz Bağlı Polietilen Köpüklerin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Pe foam olarak da bilinen Düz Bağlı Polietilen köpükler yapısal olarak kapalı hücre yapısına sahiptir, su ve nem geçirmiyor. Ayrıca ses yutma ve ısı yalıtımı özelliklerine de sahip olan bir köpüktür. Sağlığınız açısından Mantar ve bakteri barındırmaz, kokusuz olduğu için sizi rahatsız etmez. Kimyasallardan ve dış ortam şartlarından etkilenmeme konusunda gayet iyi iş çıkartır. Elastik bir yapısı olduğu için darbe sonrası kendini toplar, çökmeye sebep olmaz.

Pin

Düz Bağlı Polietilen Köpük Nerelerde Kullanılır?

İngilizce uzun ismi physically cross linked polyethylene foam olan Düz Bağlı Polietilen köpük birçok alanda kullanılıyor. Bu alanları şu şekilde özetlemek ve listelemek mümkündür:

 • Ambalaj
 • Yapı Endüstrisi
 • Çanta ve Ayakkabı

Bu sektörlerin içerisinde oldukça yoğun bir şekilde kullanılan Düz Bağlı Polietilen köpüğe hayatınızın her alanında rastlamanız mümkündür.

Pin

Durpack Düz Bağlı Polietilen Köpük Üretim Standartları

Çarpraz bağlı polietilen köpükler olan DurProx ve DurSolex’e göre daha ekonomik olan DurPack Düz Bağlı Polietilen Köpüğün üretim standartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Üretilen köpük eğer tek katlı ise kalınlığı 0,8 ile 20 mm arasında değişebilir. Ancak eğer çok katlı bir köpük üretilmişse bu kalınlık 10-150 mm arasında olacaktır.
 • Üretilen köpüğün yoğunluğu değişmemekle beraber bu değer 20-25 kg/m3’tür.
 • Üretilen rulonun eni 900-2000 mm arasında değişebilir. Ayrıca rulonun boyu 50-500 m arasında ayarlanabilir.
 • Polietilen Köpük plakasının eni 200-2000 mm arasındadır ve boyu 150 ile 3500 mm arasında olabilir.
 • Renk isteğinize göre ayarlanabilir. Antistatik olup olmaması da tamamen size kalmış bir durum.
 • Ürünün kompoziti metalize film, naylon film, XLPE Foam Laminasyonu ve çift taraflı bant lamineli olmak üzere dört şekilde ayarlanabilir.
 • Bekleme süresi bulunan bu ürünün her 1 milimetresi için 2 gün beklenmelidir.
 • Ürünün ambalajı isteğinize göre standart, streç film sarımlı ve naylon torba olarak üzenlenebilir.
 • Durpack Düz Bağlı Polietilen köpüğün üzerindeki etiket standart Durfoam etiketi ve müşteri özel etiketi olarak düzenlenecektir.

Pin

Kişiselleştirilebilen birçok özelliğe sahip olan Durpack Düz Bağlı Polietilen köpüğün üretim standartları söz konusu olduğunda ürünün kaliteli olduğu aşikar.

Düz Bağlı Polietilen Köpüğün İsteğe Bağlı Olarak Düzenlenebileceği Özellikleri Nelerdir?

Müşterinin özel talebine göre tek yüz ve çift yüz folyo film bant, kumaş laminasyon yapılabilmesi mümkündür. Alev geçirmezlik özelliği de müşterinin isteğine göre düzenlenebilir. Müşteri istediği renk dahilinde sipariş verebilir.

Durpack Düz Bağlı Polietilen Köpük Standartlara Uygun Mudur?

Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması (RoHS, Restriction of Hazardous Substances) standartlarına uyumlu olarak üretilmekle beraber kurşun ve diğer zararlı maddeleri içermez. Ayrıca Avrupa Birliği 2001/95/EC ve REACH Standartlarını da karşılar.

Oyla post