Kadınlarda Kısırlık Tedavisinde Son Dönemde Yaşanan Gelişmeler

Kısırlık (infertilite) çiftlerin cinsel ilişkilerinde korunmamasına rağmen 1 yıl içerisinde bebek sahibi olamamalarına kısırlık denir. Kısırlık sadece kadınlarda olur gibi yanlış bilginin aksine erkeklerde de görülen bir rahatsızlıktır. Ancak kısırlık tedavi seçenekleri olan bir hastalıktır. Özellikle yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte son dönemlerde kısırlık için birçok tedavi seçeneği doğmuştur. Gelişen tedavi seçenekleri ile çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri mümkün. Bursa kısırlık tedavisi için bursa kısırlık Op. Dr. Faruk Dinçşahin jinekoloji uzmanından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Kadın üreme organları ile ilgili yaşanan rahatsızlıklar kadınlarda kısırlığa neden olabilir. Ancak bilinmelidir ki kısırlık tedavisi seçenekleri ile çocuk sahibi olabilirsiniz. Peki, kadınlarda kısırlığa sebep olan faktörler nelerdir?

Pin

Kadınlarda kısırlık sebepleri:

 • Tüplerde tıkanıklık veya tahribat olması
 • Düzensiz gerçekleşen regl döngüsü
 • Yumurta üretiminin az olması
 • Yaşanmış enfeksiyonlar
 • Rahimde buluna miyomlar
 • Karın içinin yapışık olması
 • Kanser
 • Polikistik over sendromu

Kadınlarda bu gibi durumlar kısırlığa neden olabilir. Öncelikli olarak uzman bir jinekoloğa muayene olup kısırlığa neden olan etkiye göre en uygun tedavi seçeneği uygulamak gerekir. Bunun için bursa kısırlık, bursa kızlık zarı, bursa vajinismus tedavisi için Op. Dr. Faruk Dinçşahin’den randevu oluşturabilirsiniz.

Pin

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi ve Son Dönemlerde Yaşanan Gelişmeler

Gelişen teknoloji ile birlikte kısırlık tedavisi artık daha kolay yapılıyor. Tıpta yaşanan teknolojik gelişmeler her hastalığa birden fazla tedavi seçeneği sunuyor. Kısırlık tedavisi içinde birçok tedavi seçeneği bulunuyor.

Pin

Kadınlarda kısırlık tedavisi:

 • Ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi)
 • İntrauterin inseminasyon (IUI)
 • Tüp bebek tedavisi (IVF, ICSI)
 • Cerrahi tedaviler

Kısırlık tedavisi için geliştirilen bu tedavi seçenekleri ile çocuk sahibi olmanız mümkün. Jinekolog tarafından yapılan muayeneden sonra, size en uygun tedavi yöntemi ile bebek sahibi olabilirsiniz.

1. Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndikasyonu)

Açıklanamayan kısırlık durumlarında, yumurtlama düzensizliği varsa bu gibi durumlarda yumurtlama tedavisi (ovulasyon indikasyonu) uygulanır. Bu tedavi seçeneği kısırlık tedavisinde en çok tercih edilen tedavi seçeneğidir. Tedavideki amaç kadında yumurtlama düzenini sağlamaktır. Kadınların belirlenen zaman diliminde eşleriyle cinsel ilişkide bulunması gebelik şansını arttıracaktır. Yumurtlama tedavisi oral yolla alınan haplar ile yapılır. Deri altına uygulanan iğneler ile de tedavi sağlanır. Bu tedavi genellikle 3 ila 6 ay arasında uygulanır. Eğer ki uygulama sonuç vermez ise başka bir tedavi seçeneğine geçilir.

2. Intrauterin Inseminasyon (IUI)

Bu tedavide erkekten alınan spermler, kadının rahmine yerleştirilir. Bu tedavi seçeneğinde önemli olan anne adayının her iki fallop tüpünün de açık olması gerekir. Aksi durumda bu tedavi seçeneği uygulanmaz.

3. Tüp Bebek Tedavisi ( IVF, ICSI)

Bu tedavi seçeneği genel olarak follop tüplerinin ikisi de tıkanık olan anne adaylarına uygulanan yöntemdir. Tüp bebek tedavisin de erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtalar laboratuvar ortamında bir araya getirilir ve birleştirilir. Döllenen yumurta 3-5 gün içerisinde büyür ve kadının büyüyen embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Böylece tedavi gerçekleşmiş olur.

Oyla post