Boyun Tutulmasından Kurtulma Teknikleri

Boyun tutulması, sizi ciddi derecede etkileyebilir. Boyun tutulması için önerilerimize göz atın.

ABD’de yürütülen bir araştırma; kadınların % 17’sinden fazlasının ve erkeklerin de % 12’sinden fazlasının boyun ağrısı veya sertliğinden şikayetçi olduğunu bildirdi.

Boyun tutulmasından kurtulmak için yapabileceklerinizi öğrenin!

Pin

Esnetme rutini yapın

Boyundaki sertliği önlemek için günlük aktivitelerinizi bir esneme için durdurmak çok yararlıdır. Yöntem aşağıdaki gibidir.

  • Omuzlarınızı çevirin.
  • Omuz bıçaklarınızı birçok kez birbirine bastırın.
  • Kulağınızı yavaşça her omzunuza doğru indirin.
  • Başınızı yavaşça sola ve sağa döndürün.
  • Elinizi kulaklarınızın üzerine koyun ve başınızı dik tutmak için boyun kasınızla direnerek parmaklarınızla hafifçe bastırın.

Soğuk veya sıcak pres uygulayın

Lokal enflamasyonu azaltmak için, sıcak veya soğuk bir paket kullanabilirsiniz. Yüksek ısıyla karşılaşma durumunda biraz buz koymak iltihaplanmaya karşı yardımcı olur ve boyundaki ısı kan akışını uyarabilir. Her iki tedavi de etkilidir ve uygun olanı seçmek hastalara bağlıdır. İki yöntemi de dönüşümlü olarak da kullanabilirsiniz.

Yastık sayınızı azaltın

Yatağınızda çok fazla yastık olması, uyku rutininiz sırasında boynunuza zarar verebilir. Yastığın yüksekliği boynu esnek tutar ve uyanır uyanmaz ağrıya neden olur. Ayrıca çok sert yastıklar kullanmaktan kaçının.

Profesyonel bir masaj isteyin

Masaj ağrıya ve ağrılı bölgelere yapıldığında sırt kaslarınızı gerebilir. Bunun yanı sıra, masaj boyun ağrısını azaltabilir, hareket açıklığınızı artırabilir ve hatta stresi azaltabilir.

Hareket edin

Bir ofiste çalışıyorsanız veya sadece bilgisayar başında oturarak çok fazla zaman geçiriyorsanız, boyun ağrısı çekmeniz mümkündür. Aralıklarla kalkıp egzersiz yaparsanız boynunuzu çok uzun süre sağlıksız bir pozisyonda kalmaktan kurtarabilirsiniz.

Akupunkturu deneyin

Bu teknik çeşitli ülkelerde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Boyun bölgesindeki gerginliği azaltan ve kronik ağrıya yardımcı olan iğnelerin vücudunuzun baskı noktalarına yapılması tekniği rahatlamanızı sağlayabilir.

Dilinizin tabanını bir çatalla uyarın

Dillerimiz, boyun sorunları da dahil olmak üzere vücudumuzun sorunları hakkında önemli bilgiler içerir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, akupunktur ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu tekniğe lingual akupunktur denir ve dilinizin ucunu bir çatalla (veya parmaklarınızla) 10 ila 30 kez uyarmayı içerir. Boynunuzdaki ağrı hızla azalır.

Telefonunuza yukardan bakmayın

Son bir ipucu olarak; telefonunuzu veya başka bir akıllı cihazı bakarken daha düşük bir konuma yerleştirmekten kaçınmaktır. Başınızı aşağıya doğru zorlamak boynunuzu ağırlaştırır ve ağrıyı artırır, bu nedenle mümkün olduğunca telefonunuzu göz hizasında tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Kilo Vermeyi Engelleyen 5 Egzersiz Hatası

Vücut ağrılarınızı bu yöntemlerle azaltmanız mümkün olsa da sürekli ve sancılı ağrılar için tıbbi destek almayı tercih edebilirsiniz.

Oyla post
5