Çok Fazla Saç Kaybı Yaşadığınızı Anlamanın 4 Yolu

Her insanın saçları  belirli miktarda dökülür. Bu istenmeyen bir durum olsa da saçlarınızın dökülüp dökülmediğini anlamanız durumu düzeltmek için atmanız gereken ilk adımdır.

Ortalama bir insanın saçı günde 50-100 tel kadar saç dökülür. Genellikle uyuduğunuz yastıkta, duştan sonra banyoda dökülen saç tellerinizle karşılaşabilirsiniz. Ne yazık ki dökülen saçlarınızın hepsini görmeniz kolay değildir.

Saçlarınızın ne kadar döküldüğünü saçlarınızda açılan boşluklardan değil saçlarınızın dökülme miktarından anlamanız zamanında müdahale etmeniz için son derece önemlidir.

Tarama sonrası dökülen saçlara dikkat edin

Normalden daha fazla saç kaybedip kaybetmediğinizi anlamanın yollarından biri parmaklarınızı saçlarınızın arasında tarar gibi gezdirmenizdir. Duştan sonra tarama işlemini ortalama bir dakika sürdürmeyi denemelisiniz. Taramadan sonra tarakta kalan ve önünüze dökülen saç tellerinin miktarına dikkat ederek saç dökülme miktarınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

At kuyruğunuza göz atın

Saçları sıkı sıkıya yukarıdan toplamak saç dökülmelerini tetikleyebilir. Özellikle at kuyruğu sonrasında toka üzerinde kalan saçların kalınlığına da dikkat etmelisiniz. Saç tellerinizin giderek incelmesi saç dökülmesinin de habercisi olabilir.

Saç derinizi kontrol edin

Genellikle saçlarınıza yukarıdan bakıp boşlukları tayin etmeniz son derece önemlidir. Saç tellerinizin arasından saç deriniz ne kadar fazla görünüyorsa saç dökülmeleriniz o denli fazladır. Deri muayenesi esnasında saç diplerinizde oluşan yaralara da dikkat etmelisiniz.

Yastıklarınızı ve kıyafetlerinizi kontrol edin

Her gece uyurken saçlarınız 5-20 tel arası dökülür. Pamuk yastıklar saçlarınızdaki  nemi emerek daha kuru ve kırılgan hale gelmelerine neden olabilirler. Sabahları uyandığınızda yastığınız üzerinde biriken saçları kontrol ederek saçlarınızın ne ölçüde döküldüğü konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Gün içerisinde uzun süre giydiğiniz kıyafetlerde saçlarınızın ne kadar döküldüğünü gözlemlemeniz oldukça kolaydır. Günün sonunda kıyafetinizi çıkartırken üzerinde biriken saçlara dikkat edebilirsiniz. Aynı şekilde sabah uyandığınızda pijamalarınızı, uzun süre oturduğunuz koltuk ve sandalyeleri de bu şekilde gözden geçirebilirsiniz. Boyun Tutulmasından Kurtulma Teknikleri

Saç dökülmeleri ciddi deri hastalıklarının habercisi olabildiği gibi genetik nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Her insanın belirli bir miktar saç dökmesi normalken bu sınırın neresinde durduğunuza dikkat etmelisiniz.

Oyla post
1