Ana sayfa hayatkolay Son Günlerde Üzgün mü Hissediyorsun? Depresyona Giriyor Olabilirsin!

Son Günlerde Üzgün mü Hissediyorsun? Depresyona Giriyor Olabilirsin!

Hayatınızda birçok belirleyen psikolojik sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Sorunun kaynağı siz olmasanız da bu sorunu çözmesi gerekenin siz olduğunu unutmayın.

Depresyon belirtilerini hissettiğinizde bunu kabullenmekten çekinmeyin ve sorunu çözmek için köküne inin. Öncelikle belirtilerinizin neyi işaret ettiğinden emin olun.

Durumsal depresyon döneminde olduğunuzu düşünüyorsanız yardım almayı deneyin. Durumsal depresyonla ilgili çok fazla soru işareti varken bu soruların cevabını bilmek doğru adımlar atmanızı sağlayabilir.

1. Durumsal depresyon nedir?

Geçmişte yaşanılan kimi olayların o dönemde gün yüzüne çıkmayıp hayatınızın başka bir sürecinde karşınıza çıktığı durumda yaşanan rahatsızlık hissidir. Genel nedenler bir kayıp, ikili ilişki sorunları, ekonomik ve kariyer kaygıları olabilir. Yapılan araştırmalar son dönemlerde çokça insanın psikolojik rahatsızlıklar yaşadığını gösteriyor.

Depresyon ve anksiyete bozukluğu başta endişe etmenize neden olsa da bu dönemlerin kontrol edilebileceğini unutmayın. Uzmanlar durumsal depresyonun kişiden kişiye farklı semptomlar görünmesine neden olabileceğini söylüyor. Buna rağmen durumsal depresyon dönemlerinde mutsuz hissetmek, korku ve endişeye kapılmak veya öfkelenmek gibi önemli belirtilerin herkeste görünebileceği biliniyor. Aynı zamanda iştah kaybı, uyku sorunları, ağlama krizleri ve odaklanma sorunları yaşamanız da durumsal depresyonda olduğunuzun işareti olabilir.