Son Günlerde Üzgün mü Hissediyorsun? Depresyona Giriyor Olabilirsin!

Hayatınızda birçok belirleyen psikolojik sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Sorunun kaynağı siz olmasanız da bu sorunu çözmesi gerekenin siz olduğunu unutmayın.

Depresyon belirtilerini hissettiğinizde bunu kabullenmekten çekinmeyin ve sorunu çözmek için köküne inin. Öncelikle belirtilerinizin neyi işaret ettiğinden emin olun.

Durumsal depresyon döneminde olduğunuzu düşünüyorsanız yardım almayı deneyin. Durumsal depresyonla ilgili çok fazla soru işareti varken bu soruların cevabını bilmek doğru adımlar atmanızı sağlayabilir.

Durumsal depresyon nedir?

Geçmişte yaşanılan kimi olayların o dönemde gün yüzüne çıkmayıp hayatınızın başka bir sürecinde karşınıza çıktığı durumda yaşanan rahatsızlık hissidir. Genel nedenler bir kayıp, ikili ilişki sorunları, ekonomik ve kariyer kaygıları olabilir. Yapılan araştırmalar son dönemlerde çokça insanın psikolojik rahatsızlıklar yaşadığını gösteriyor.

Depresyon ve anksiyete bozukluğu başta endişe etmenize neden olsa da bu dönemlerin kontrol edilebileceğini unutmayın. Uzmanlar durumsal depresyonun kişiden kişiye farklı semptomlar görünmesine neden olabileceğini söylüyor. Buna rağmen durumsal depresyon dönemlerinde mutsuz hissetmek, korku ve endişeye kapılmak veya öfkelenmek gibi önemli belirtilerin herkeste görünebileceği biliniyor. Aynı zamanda iştah kaybı, uyku sorunları, ağlama krizleri ve odaklanma sorunları yaşamanız da durumsal depresyonda olduğunuzun işareti olabilir.

Durumsal depresyon klinik depresyona dönüşebilir mi?

Durumsal depresyon: Travmatik veya stresli bir olay veya dönemin ardından yaşanan değişiklerle yüzleşmenin ardından yaşanır. Bu tür depresyonlar genellikle yaşanan olaydan sonraki 3 ay içerisinde ortaya çıkar.

Klinik depresyon: Majör depresyon olarak da bilinen bu tür durumsal depresyondan daha şiddetlidir.  Her depresyon sorunu kendine has karmaşık duygular ve zorluklar barındırır. Klinik depresyonda ana semptom günün çoğunda depresif ve düşük enerjili olmaktır. Depresif ruh hali genellikle kişinin çalışma, uyku, yemek yeme ve eğlenme isteğini yok eder.

Tipik olarak; durumsal depresyon yaşayan kişiler sorunlar ortadan kalktıktan sonra birkaç hafta içinde eski hallerine dönerler. Bununla birlikte durumsa depresyonu tetikleyen olay veya durum devam ederse veya kişi geçen süreci iyi kontrol edemezse klinik depresyon sorunları ile karşılaşabilir. Hayatınızda Pozitif Düşünceye Yer Açmanın 4 Yolu

Durumsal depresyon tedavi edilebilir mi?

Durumsal depresyon bir uyum bozukluğu olarak tanımlanabilir. Bu durum doğru yöntemlerle ortadan kaldırılabilir. Çoğu zaman depresyonu tetikleyen olay ya da stresin kaynağı ortadan kalktığında durumsal depresyon ortadan kalkacaktır.

Depresyon ve stres kaynağı ortadan kalkmadığında durumsal depresyonu yönetmek önemlidir. Bazı basit uygulamalar depresyondan çıkmanıza yardımcı olabilir

  • Düzenli beslenin: Protein bazlı meyveler ve sebzeler, kuruyemişler ve tam tahıllı gıdaları tüketin. Beslenmenize dikkat edin.
  • Uykunuzu düzene sokun: Her gün aynı saatte yatağa girin ve uyumaya çalışın. Başlarda zorlansanız da zaman içerisinde faydasını göreceksiniz.
  • Egzersiz yapın: Kilo kaybını hedeflemeseniz de hareketli olmak size yeni bir enerji katacaktır. Yoğun bir programa dahil olmanız gerekmez, hafif yürüyüşler bile yardımcı olur.
  • Doğada zaman geçirin: Çoğu insan depresyon dönemlerinde evden çıkmamaya gayret eder. Buna teslim olmayın ve temiz hava alabileceğiniz alanlara çıkın.
  • Meditasyon ve egzersiz yapın: Beyniniz çevrenizde olup bitene uyum sağlamaya çalışır. Daha fazla düşünce ve endişe ortamından uzaklaşmak için meditasyon ve nefes egzersizleri yapın. Haftada 4-5 gün süreyle sadece 15 dakika huzurlu ve sakin bir ortamda meditasyon yapın. Bu durum daha bilinçli hale gelmenizi sağlarken karamsarlıktan uzaklaşmanıza da yardımcı olur.

Üzüntü normal bir duygudur. Zaman zaman herkes kendini üzgün hissedebilir. Bu üzüntü halinin gereğinden fazla uzadığını ve günlük yaşantınızı etkilediğini düşünüyorsanız yardım almayı deneyin.

Durumsal depresyon doğru alışkanlıklarla sorun ortadan kalkmadan giderilebilir. Depresyon esnasında görebildiğiniz tek şey sorununuz olmasın. Sorunu kökünden kazımak için atabileceğiniz güçlü adımları da düşünün.

Oyla post
3