Ana sayfa hayatkolay El Titremesinin Nedenleri

El Titremesinin Nedenleri

El titremesi ileri dereceye ulaştığı zaman kişinin günlük yaşantısını derinden etkiler. El titremesi elimizdeki kas liflerinin kasılıp gevşemesi sonucunda oluşur. Genellikle bu hareket çok hafif olduğundan fark edilmez.

Ne zaman ki eldeki titreme yazı yazmanızı engeller veya bardak taşırken zorlar ise sorun olmaya başlar. Toplumumuzda eli titreyen insan görüldüğünde hemen Parkinson Hastalığı akla gelir. Ancak el titremesinin günlük hayatta oluşmasını sağlayan belli nedenler vardır.

Yetişkin insanların % 28 inde hareket bozukluğu bulunur. Bu hareket bozukluklarının yarısını el titremesi oluşturur. Bu bahsi geçen % 14 lük kesimin de ancak yarısı Parkinson Hastasıdır.  Yani el titremesi sorunu olan kişilerin ancak yarısında Parkinson’dan bahsedilebilir.

1. El titremesinin görülen et önemli 10 nedeni

Temel tremor: El titremesinin en yaygın nedenidir. Temel tremor yani temel titreme kendiliğinden olan anlamı taşır. Temel tremor kas liflerinin düzenli kasılması yerine daha belirgin hareket etmesi durumudur. Temel tremor genelde ellerde görülür, ancak başta ve diğer kısımlarda da görülebilir. El kullanılırken uzun zaman hareketsiz bir durumda kalırsa titreme artar. Temel tremor genç yaşlarda daha az görülür.