Evinizde Kötü Kokular Oluyorsa Sorun Bunlardan Biri Olabilir

Evinizin kokusuna dikkat edip özen göstermeniz sağlığınız için de büyük önem taşıyor.

Eviniz kendinizi temiz, güvenli bir sığınakta gibi hissetmenizi sağlar. Özel kokular deneyimlemek isteseniz de doğru adımları atmadığınızda kötü kokularla karşılaşabilirsiniz.

Kokan bulaşıklar, giderler, evcil hayvanlar hatta çocuklar dahi evinizde istenmeyen kokuların oluşmasına neden olabilir. Burnunuza kötü kokular geldiğinde evde küçük bir tura çıkıp kötü kokunun kaynağını bulun ve müdahale edin.

Çöp kutunuzu kontrol edin

Önemli olan çöp kutunuzun dolması değil düzenli aralıklarla muhakkak boşaltılması ve temizlenmesidir. Yalnızca çöpü dışarı çıkarmak yeterli olmaz, çöp kutusunun da temizliğinden emin olun.

Çöp kovası temizliğinde seyreltilmiş çamaşır suyu kullanın. Bir sprey kutusu yardımıyla seyreltik çamaşır suyunu çöp kutunuza püskürtüp çalkalayabilirsiniz.

Evcil hayvanlarınızın temizliğinden emin olun

Ailenin önemli bir parçası olan evcil hayvanlarınızın bakımı çok önemlidir. Evcil hayvanların da tıpkı insanlar gibi kokabildiğini unutmayın. Dökülen tüyler temizlenmediğinde bakteri oluşumu hızlanarak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu durumları engellemek için haftada en az bir kez yemek yedikleri ve uydukları yerleri sabunla temizleyin. Temizlik esnasında sert kimyasallar kullanmamaya özen gösterin.

Kirli sepetinize dikkat edin

Çoğumuz kirli sepetini banyoda, hemen çamaşır makinasının yanında bulundururuz. Duş alırken banyoya yayılan buhar çamaşırlarınızın nemlenmesine yol açarken kötü bir koku oluşturabilir.

Nemli çamaşırlar yalnızca kötü koku oluşturmakla kalmaz, sağlığınızı da tehdit eder. Nemli ortamlarda bakteri ve mikroplar hızla yayılarak hasta olmanıza neden olabilir.

Yatak temizliğinize dikkat edin

Çoğumuz kendi evimizin kokusunu alamayız. Çünkü yaşadığımız evler zaman içerisinde bizler gibi kokar. Bu durumda kokunuzun eve yayılmasında en önemli rolü uzun zamanlar değiştirmediğiniz nevresim takımlarınız oynar. Vücut yağlarını ve kiri toplayan çarşaflarınızı her gün duş alıyorsanız haftada bir, her gece duş alıyorsanız iki haftada bir temizlemeye özen gösterin.

Küf oluşumunu engelleyin

Özellikle duyla sürekli temas halinde olan ev aletleri, koku yapan bakteriler için bir sığınak haline gelebilir. Örneğin çamaşır makinesinin kapısını her açıp kapattığınızda kalan nem makine içinde farklı bölgelerde küf oluşumuna neden olabilir. Bunu önlemek için bu özellikte ev aletlerini kullandıktan sonra nemin tamamen çekilmesi için kapaklarını birkaç saat açık bırakın.

Küfün oluştuğu alanları bulabilirseniz, bölgeyi temizlemek için bire bir oranında beyaz sirke ve karbonatı karıştırın. Süngerle hafifçe ovun ve temizleyin. Evinizin Havasını Değiştirmek için Yapabileceğiniz 7 Şey

Bulaşık makinanıza dikkat edin

Diğer ev aletleri ile kıyaslandığında bulaşık makinasının daha fazla kötü koku ürettiği görülür. Sıcak, nemli ortam, bulaşıkların üzerinde kalan yiyecekler aşırı küf ve koku oluşumuna neden olur. Kokuyu engellemek için kaşıklık sepeti, filtre ve panelleri temizlemek için makinayı boşken çalıştırın.

Kaşıklığınız çok kirlenirse makinadan çıkartın ve mutfak lavabosunda seyreltilmiş çamaşır suyu ve ılık suda yarım saat bekletin ve durulayın.

Yeni mobilyalar masum olmayabilir

Yeni bir arabanın, evin ve mobilyaların kokusu sevilse de bu kokular sağlığınızı tehdit edebilir. Uzmanlar bu kokuların uçucu organik bileşiklerden kaynaklanabileceğinin altını çiziyor. Birçok insan iç mekandaki toksin seviyesinin dışarıya oranla 10 kat daha yüksek olabileceğini ve buna yeni mobilyaların neden olacağını bilmiyor. Panjur ve Jaluzi Perdeleri Temizlemenin En İyi Yolları

Uçucu organiklerden kaynaklanan kokular baş ağrısı; göz, burun ve boğaz tahrişine neden olur. Bu durum karaciğer ve böbrek hasarına kadar varan büyük sorunlar açabilir. Yeni alınmış mobilyaları, temizliğinden emin olmadan kullanmamak en sağlıklısıdır.

Oyla post
2