Green Card (Yeşil Kart) Nedir?

Yeşil kartlar Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmayan kişilerin ABD sınırları içerisinde sınırsız oturma ve çalışma izni veren resmi belgelerdir.

Dünyanın hangi ülkesinde doğmuş olursanız olun yeşil kart sayesinde siz, eşiniz ve 21 yaşın altındaki çocuklarınız ABD’de sınırsız yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Yeşil kart sahibi olmanız asıl ülkenizin vatandaşlığını kaybetmeniz anlamına gelmez.

Yeşil kart sahipleri ABD’de oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD pasaportu almak dışında bütün haklara sahiptir. 5 yıl boyunca yeşil kart sahibi olan ve herhangi bir suça karışmadan ABD sınırları içerisinde oturup çalışanlar vatandaşlık başvurusunda bulunup Amerikan vatandaşı olabilirler.

Yeşil Kart nasıl çıkarttırılır?

Türkiye vatandaşları yeşil kart başvurularını ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu üzerinden yapabilirler. Başvuru için ilk olarak yeşil karta hangi kategoriden başvuracağınızı belirlemeniz gerekir. Alacağınız yeşil kart tipini belirledikten sonra size uygun olan kategoriye ait başvuru formu online olarak doldurulabilir.

  • ABD vatandaşı akrabanız bulunuyorsa; l-130 Başvuru Formu doldurulmalıdır.
  • İstihdam yoluyla (yabancı işçi olarak) gidecekseniz; l-140 Başvuru Formu doldurulmalıdır.
  • İstihdam yoluyla (yabancı girişimci, yatırımcı) olarak gidecekseniz; l-526 Başvuru Formu doldurulmalıdır.
  • Özel durumlar için; l-526 Başvuru Formu doldurulmalıdır.

İnceleme aşaması

Yeşil kart başvurunuz ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi tarafından incelendikten sonra olumsuz bir değerlendirme yapılırsa bunun nedenleri tarafınıza iletilir ve itiraz sürecinizi başlatabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda tarafınıza Ulusal Vize Merkezi aracılığı ile yeni bir göçmen vizesi numarası atanır.

Vize aktif hale geldiğinde ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu tarafından bir mülakat tarihi belirlenerek size iletilir. Belirlenen tarihte mülakat gerçekleşir. Mülakat sonucunda yeşil kart almaya hak kazanırsanız konsolosluk “Vize Paketi” denilen bir dizi dosyayı kapalı halde size ulaştırır ve bunun ardından göçmenlik ücretini ödemeniz gerekir.

Pasaport şartı getirildi

Türkiye’de gerçekleşecek olan tüm bu işlemlerin ardından ABD’ye gittiğinizde vize paketiniz sınırda ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği tarafından tekrar incelenir. İnceleme sonucunda ABD’de oturma ve çalışma izniniz onaylanırsa daimi ikamet hakkını kazanmış olacaksınız. Ülkeye girdikten sonra yeşil kartınız bulunduğunuz ikamete posta yolu ile gönderilecektir.

Amerika Birleşik Devletleri her yıl göçü teşvik etmek ve kültür çeşitliliğini sağlamak üzere çekilişle belirlediği 50,000 kişiye yeşil kart  alma hakkı verir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu çekilişe katılabilirler. Çekilişe katılabilmek için pasaport şartı bulunmaktadır.

Oyla post