Ana sayfa hayatkolay Green Card (Yeşil Kart) Nedir?

Green Card (Yeşil Kart) Nedir?

Yeşil kartlar Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmayan kişilerin ABD sınırları içerisinde sınırsız oturma ve çalışma izni veren resmi belgelerdir.

Dünyanın hangi ülkesinde doğmuş olursanız olun yeşil kart sayesinde siz, eşiniz ve 21 yaşın altındaki çocuklarınız ABD’de sınırsız yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Yeşil kart sahibi olmanız asıl ülkenizin vatandaşlığını kaybetmeniz anlamına gelmez.

Yeşil kart sahipleri ABD’de oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD pasaportu almak dışında bütün haklara sahiptir. 5 yıl boyunca yeşil kart sahibi olan ve herhangi bir suça karışmadan ABD sınırları içerisinde oturup çalışanlar vatandaşlık başvurusunda bulunup Amerikan vatandaşı olabilirler.

1. Yeşil Kart nasıl çıkarttırılır?

Türkiye vatandaşları yeşil kart başvurularını ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu üzerinden yapabilirler. Başvuru için ilk olarak yeşil karta hangi kategoriden başvuracağınızı belirlemeniz gerekir. Alacağınız yeşil kart tipini belirledikten sonra size uygun olan kategoriye ait başvuru formu online olarak doldurulabilir.

  • ABD vatandaşı akrabanız bulunuyorsa; l-130 Başvuru Formu doldurulmalıdır.
  • İstihdam yoluyla (yabancı işçi olarak) gidecekseniz; l-140 Başvuru Formu doldurulmalıdır.
  • İstihdam yoluyla (yabancı girişimci, yatırımcı) olarak gidecekseniz; l-526 Başvuru Formu doldurulmalıdır.
  • Özel durumlar için; l-526 Başvuru Formu doldurulmalıdır.