İnsan Sağlığı için En Faydalı 5 Yağ

Evde pişirilen yemeklerde hangi yağı tercih etmeniz gerektiğinden bir türlü emin olamıyor musunuz?

Satışa çıkartılan yağ çeşitleri günden güne artsa da uzmanlar bazı yağların yemeklerde kullanılmasının daha sağlıklı olduğunun  altını çiziyor.

Kızartma ve ızgara gibi yüksek sıcaklıklarda kullanacağınız yağların yüksek dumanlanma noktasına sahip olmasına dikkat edin. Bu yağlar daha yüksek sıcaklıklarda daha kararlıdır ve oksidasyona uğramazlar. Oksidasyon, yağların oksijenle reaksiyona girdiğinde serbest radikaller ve zararlı maddeler oluşturmasıdır.

Bu durum gıda tüketimi esnasında vücudunuza almak istemediğiniz maddelerin girmesine neden olur.

Sızma zeytinyağı

Pek çok işlenmiş gıda gibi yağlar da rafine edilebilir ve kimyasal olarak değişime uğratılabilir. Çeşitlerinin arttırılması için kimi katkı maddeleri kullanılabilir. Sızma zeytinyağları zeytinin kendi yağı değiştirilmeden mekanik yöntemlerle elde edilir.

Koyu yeşil olan bu yağ çeşidi zeytinde bulunan lezzet, vitamin ve minerallerin zarar görmeden sofranıza gelmesini sağlar.

Zeytinyağının düzenli tüketimi hücreleri yıkıcı serbest radikallerden korurken kalp sağlığınıza olumlu etki eder.

Avokado yağı

Zeytinyağına benzer şekilde avokado yağları antioksidanlar açısından zengindir. Avokado yağları kolesterol seviyenizin dengelenmesine yardımcı olur. Yüksek dumanlanma noktası sayesinde çok amaçlı olan bu yemeklik yağları tercih edebilirsiniz.

Badem yağı

Badem yağı; omega-3 yağ asitleri, E vitamini, magnezyum ve bakır gibi besinlerle doludur. Araştırmalar badem yağlarının neredeyse zeytinyağı ile aynı düzeyde kolesterol düzenleyici ve kalbi koruyan bir yağ çeşidi olduğunu gösteriyor.

Susam Yağı

Kızartmalar veya sebze sotelemek için alışılagelmiş ezberleri bozup susam yağını deneyin. Hem lezzetli hem de antioksidan bakımından yüksek değerlere sahip olan susam yağı vücuttaki iltihabın azalmasına da yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar susam yağının kan şekeri seviyesinin dengelenmesinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Yüksek dumanlanma noktası nedeniyle çoğunlukla kızartmalarda tercih edilen susam yağı ile yemeklerinize yeni bir lezzet katın.

Hindistan cevizi yağı

Yüksek sıcaklıklarda uzun süre pişirilmesi gereken gıdalar için Hindistan cevizi yağı oldukça tercih edilebilir bir yap çeşidi. Yüzde doksandan fazla doymuş yağdan oluşan Hindistan cevizi yağı yüksek dumanlanma noktasına sahiptir.

Hindistan cevizi yağındaki doymuş yağ asidi olan laurik asidin miktarının fazla olması kolesterol seviyenizin düzenlenmesine yardımcı olur.

Unutmayın!

Bugün herhangi bir markete yağ almak için gittiğinizde kararsız kalıp dakikalarca incelemeniz mümkün. Özellikle pişirme yağı seçerken dikkat etmeniz gereken çokça husus olsa da araştırmalar ezberlenmiş yağ çeşitlerinin aksine tüketimi görece daha az olan yağların kullanılması gerektiğini gösteriyor.

Oyla post
3