Kilo Vermeyi Engelleyen 5 Egzersiz Hatası

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin çeşitli yolları vardır. Ancak doğru bilinen bazı alışkanlıklar kilo vermenize engel olabilir.

Zorlu bir dönemin ardından kilo vermeye karar verdiyseniz, özellikle de yaz aylarının arifesinde alışkanlıklarınızın tümünü gözden geçirmelisiniz.

Toplumda yıllardır bilinen kimi yöntemlerin bazılarının kilo verme sürecinde olumsuz etkileri de olabilir.

Protein tüketimini abartmayın

Antrenman öncesi ve sonrasında protein tüketiminin kas onarım ve gelişmesinde yardımcı olduğu bilinse de fazla protein alımı zararlı bir hal alabilir. Yapılan araştırmalar ortalama insanların spordan sonra 12-15 gram aralığında protein tüketmelerinin yeterli olduğunu gösteriyor.

Yeterli miktardan fazla alınan proteinlerin vücutta yağ olarak depolandığını unutmayın. Egzersiz sonrası bir porsiyon yoğurt veya meyve tüketmek gerekli proteini almanız için yeterli olacaktır.

Düzenli spor yapın

Önemli olanın ne kadar spor yapmak değil, düzenli yapmak olduğunu unutmayın. Haftada bir veya iki kez egzersiz yapmak kalp ve ruh sağlığına olumlu etki etse de hedefiniz kilo vermekse daha sık ve düzenli bir programınız olmalı.

Günlük spor yapılması hem hayat düzeninizi sağlayacak hem de daha hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır. Spor yapılan süreleri çok uzatmanızın bir faydası olmadığı gibi erken pes etmenize de neden olabilir.

Açken spor yapmayın

Çoğunlukla açken spor yapmanın kilo vermede çok etkili olduğu söylense de bu yanlış bir bakış açısıdır. Araştırmalar spordan önce karbonhidrat açısından zengin bir öğün planlanmasının daha sağlıklı sonuçları olduğunu gösteriyor.  Karbonhidrat açısından zengin bir atıştırmalık sadece enerjinizi yükseltmekle kalmaz aynı zamanda yap yakımını hızlandırır.

Dinlenmeye özen gösterin

İster inanın ister inanmayın, dinlenmekte en az spor yapmak kadar önemlidir. Egzersiz seanslarının arasında rahatlamak için kendinize zaman ayırmadığınızda vücudunuz yağ depolamayı ve iştahı arttıran stres hormonlarını salgılamaya başlar.

Kilo vermek istiyorsanız düzenli ve ölçülü programınıza dinlenmeyi de dahil edin. Dinlenmenin de ölçülü olması gerektiğini unutmayın. Örneğin bir seans egzersizin ardından iki gün izin kullanmak gibi tercihlerde bulunmayın. Arka arkaya aynı kaslara çalışmamak dinlenmenin en sağlıklı örneğidir. Şekerleme Yapmanın Faydaları

Programınızı sık sık değiştirin

Programınızı sürekli aynı ölçüde ve rutinde tutmanız kilo vermenizi engeller. Düzenli aralıklarla ihtiyacınız olan programı değiştirin. Burada değişiklikleri yaparken tavrınız her zaman ileri seviyeye geçmek olsun.

Örneğin çalıştırmakta zorlandığınız kaslarınıza ağırlık verdiğiniz programları tercih edin. Egzersiz sıklığını arttırın ve kilo kaybınıza göre yeni planlamalar yapın.

Oyla post
4