Şekerleme Yapmanın Faydaları

Sağlıklı bir zihin ve vücut için yeterli sürelerle uymak önemli olsa da, günün farklı saatlerinde uykudan alınan verim değişlik gösterebiliyor.

Toplumumuzda da fırsat bulunduğunda yapılan “tatlı bir kaçamak” olarak görülen öğlen saatlerinde uyumanın çokça faydası bulunuyor.

Şekerle yapmanın faydaları var mı öğrenme zamanı!

Yapılan araştırmanın detayları

Yapılan bir deneyde günde ortalama 6,5 saat uyuyan iki grup deneğin bir grubunun öğlen saatlerinde kısa da olsa uyuduğu bilinirken ikinci grubun ise böyle bir alışkanlığının olmadığı biliniyordu.

İlk grubun genellikle öğle yemeğinden sonra 10 dakika ila iki saat arasında uykuya daldığı belirtiliyor.

Sonuçlar ne söyledi?

Deney sonunda her iki grup katılımcılar da; çeşitli uzamsal beceri, hafıza, dikkat süresi, problem çözme becerisi, konumsal farkındalık ve sözel yetenek gibi 30 farklı bilişsel güç ve işlevsellik ölçümlerine tabii tutuldu.

Söz konusu bulgular öğlen saatlerinde kısa da olsa kestirebilenlerin özellikle yerel farkındalık, sözlü yetenek ve hafıza becerileri gibi konularda daha yüksek performans sergileyebildiklerini gösteriyor.

Verimlilik yükseliyor!

Bu konuda yapılan çalışmalar kişinin gün içerisinde çalışma temposu, uyku kalitesi gibi çokça etkene bağlı olarak tutarsız sonuçlara yol açabiliyor.

Buna rağmen genel eğilim gün ortası yapılan kıs kestirmelerin zihin sağlığınız için oldukça verimli olduğu yönünde.

Oyla post
3