Zor Zamanlarda Kendinizi Dinlemenin Yolları

Son dönemlerde çeşitli sebepler nedeniyle kendinizi dikkatiniz dağınık halde bulabilirsiniz. Tüm bu yoğunluk ve kargaşanın içinde kendinizi dinleyip, alan açmanız çok önemlidir.

Çoğunlukla kişisel hayatınızda veya çevresel etkenlerle sahip olduğunuz sorunların zihninizi doldurduğunu fark etmişsinizdir.

Böyle dönemlerde çalışmak, üretmek her zaman olduğundan daha zordur. Çalışma esnasında zihnimizi dolduran ve verimimizin düşmesine neden olabilen bu etkenleri kolaylıkla ortadan kaldırmak her zaman mümkün olmayabilir.

Bu durumlarda kendinizi kısa sürelerle de olsa dinleyip rahatlatın

Vücudunuz ve bedeninizi “fark etmeye” çalışın. Kendinizi fark etmeniz, ruhsal durumunuzu analiz etmeniz için uzun sürelere ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Örneğin sabah işe başlamadan önce güne birkaç derin nefesle başlayın, öğlen aranızda kısa ve rahatlatıcı küçük bir yürüyüşe çıkın veya genişçe bir esneme için ayağa kalkın.

Tüm bu basit uygulamalar vücudunuza geri dönmenize, beyninizi sıfırlamanıza ve sinir siteminizi sakinleştirmenize yardımcı olurken bunların yanında unutmamanız gereken kimi uygulamalar söz konusu.

Vücut taraması yapın

Kendiniz için ayırabileceğiniz 10-15 dakikanız varsa bu süreyi vücudunuzun farklı bölümlerinin hem fiziksel olarak nasıl hissettiğini hem de zihninizin size neler söylediğini dinlemek için ayırın. Bunun çok kısa sürede dinlenip hatta motive olmanızı sağlayacağını göreceksiniz.

Nefes egzersizi yapın

Kendinizi dinlemek için yürüyüşe çıkmak, yemek yapmak veya bir kediyle keyifli vakit geçirmek her zaman mümkün olmayabilir. Yoğun iş temposunda kendinize üç nefeslik zaman ayırın.

Öncelikle rahat ama uyku halini çağrıştırmayan bir pozisyonda durun(genellikle ayakların yere değmesi tercih edilir) ve aşağıdaki adımları izleyin:

  • Yavaşça ve tamamen nefes alın.
  • Nefesinizi maksimum seviyede tutun.
  • Bunu yaparken “bırakma” gibi sakinleştirici bir cümle düşünerek yavaş ve tam bir nefes verin.
  • Nefesinizi birkaç dakika daha tutun.
  • Nefesle başlayarak tekrarlayın.
  • 3 kez tekrarlayın.
Oyla post
4