Evinizin Havasını Değiştirmek için Yapabileceğiniz 7 Şey

Yıllardır yaşadığınız, çokça anılarınızın olduğu evinizden kimi zamanlarda sıkılabilirsiniz.

Bu durumda evin bütününü yeniden dekore etmek kolay olmasa da küçük dokunuşlarla büyük farklar yaratabilirsiniz.

Evinizde yapacağınız küçük değişiklikler sürekli aynı duvarlara bakmanıza engel olup size yeni bir enerji katabilir. Bazı değişikliklere açık olmak hem hareket hem de enerji kazanmanızı sağlar.

Dış mekan nesneleri bulundurun

Başta çekinerek yaklaşabileceğiniz bu fikir evin farklı bölgelerine ciddi farklılıklar katabilir. Örneğin çok fazla ahşap mobilyanın olduğu bir alana yeşil bitkiler yerleştirmek odanıza estetik bir görüntü kazandırabilir. Üstelik bu bitkiler ve çiçeklerle kuracağınız bağlar sizi daha güçlü ve mutlu kılar.

Havayı temizleyin

Sağlıklı ve ferah odalara sahip olmak son derece önemlidir. Bunun için yağ difüzörü veya çeşitli oda kokuları kullanmak birer yöntem olsa da en etkili yöntem odaların sık sık havalandırılmasıdır. Evinizi belirli periyotlarla havalandırdığınızdan emin olun. Pencere ve bahçe kapılarını kullanın.

Aydınlatmayı doğru planlayın

Bir ev veya odanın havasını en hızlı değiştirebilecek olan şey ışıklandırmadır. Üstten aydınlatma modeli oda da daha rahat hissetmenizi sağlasa da duvara yansıtılan ışıklar ve antika avizeler beklenmedik etkiler yaratabilir. Farkında Olmadan Yanlış Yaptığınız 7 Şey

Mobilyalarınıza küçük dokunuşlar yapın

Mobilyaları değiştirmek kolay olmasa da değişimi yalnızca eskisini atıp yenisini almak olarak tanımlamayın. Örneğin modası geçmiş bir kanepeye elyaf dolgu eklemek, kırlent kılıflarını yenilemek gibi basit dokunuşlar önemli etkiler yaratır.  Bir duvar, eski bir mobilya hatta eski bir duvarın arkası gibi herhangi bir alanı boyamak bütün havayı değiştirebilir.

Evinizi düzenleyin

Unutmayın; ne kadar değişiklik yaparsanız yapın temiz ve düzenli bir tarza sahip olmadığınız sürece olumlu sonuçlar alamazsınız. Dağınıklığı en aza indirmek hatta bunun için gerekli olmayan eşyaları atmak rahat bir nefes almanızı sağlar. Örneğin en iyi mutfak temiz ve toplu bir tezgahı olan mutfaktır. Bunun alışkanlık haline geldiğinde sizi ne kadar rahatlatacağını kendiniz gözlemleyin.

Kendi galerinizi düzenleyin

Bu fikir kulağa çok hoş geliyor… Örneğin yıllardır sıkı bağlarınızın olduğu aile veya arkadaş grupları ile çekilmiş fotoğraflarla duvarlarınızda küçük bir zaman şeridi oluşturabilirsiniz. Bu hem kendinizi özel hissetmenizi sağlayacak hem de boş duvarlarınızı değerlendirmenize yarayacaktır. Bunun aynında kendiniz için hazırladığınız tablo veya küçük notları da duvarlarınızda sergileyebilirsiniz. Burada kendinizden başka şef olmadığını unutmayın.

Kendinize alan açın

Çoğumuz gün içerisinde kullandığımız alanları düzenlemekten çekiniriz. Örneğin odanızın bir köşesi dinlenme alanınız veya meditasyon için hazırladığınız bir alan olabilir. Bunun kendinizi özel hissetmenizi sağlayacağını unutmayın.

Kalıcı yerleşmeler dışında geçici planlamalarda yapın. Örneğin yemek masasını bir haftalığına büyük bir yapboz masasına çevirin. Hobileriniz için kendinize açtığınız alanları kısa periyotlarla gözden geçirin.

Oyla post
2