Japon Pirinci Nasıl Pişirilir?

Japon mutfağını seven herkes, çeşitli yemeklerin başarısı için pirinç pişirmenin ne kadar önemli olduğunu bilir.

Pirinç, aslında suşi ve diğer birçok geleneksel yemeğin ana maddesidir.

Kendimizinkini kullanmak elbette söz konusu değil ve daha da önemlisi Japon pirincini doğru şekilde nasıl hazırlayacağımızı bilmek gerekiyor. Öyleyse en iyi restorana layık yemekler hazırlayabilmek için Japonların doğru şekilde pirinç pişirme tekniğini keşfedelim.

Japon pirinci nasıl pişirilir?

Japon mutfağına yaklaşırken, göze çarpan ilk şeylerden biri, beyaz pirincin neredeyse sürekli varlığıdır. Bu, birçok suşi türünde ve Japon kültürünün daha tipik yemeklerinde mevcuttur. Japonya’da pirinç de kahvaltıda yenir diye düşünürseniz neredeyse sürekli bir varlıktır.

Japon pilavını tencerede pişirin

İhtiyacımız olan şeyden başlayarak, normal bir tencerede Japon pilavının nasıl hazırlanacağını öğrenelim.

Malzemeler

• 250 gr orijinal pirinç
• 500 gram durgun su (tercihen şişelenmiş)
• Kapaklı bir tencere
• Bir çay kaşığı tuz

Hazırlanışı

Pirinci bir kaseye dökün, suyla doldurun ve ellerinizle nazikçe yıkayın.

Başlangıçta beyazımsı su şeffaf hale gelene kadar birkaç kez durulanmalıdır. Bu işlem fazla nişastayı çıkarmak için kullanılır ve tahılların kırılmaması için hassas bir şekilde yapılmalıdır.

Tercihen çift dipli bir tencere alın ve iyice durulanmış ve süzülmüş pirinci içine dökün. Pirinci tamamen kapladığından emin olmaya çalışarak 500 gram su ekleyin. Bir çay kaşığı tuz ekleyin, kapağı kapatın ve tencereyi yaklaşık on dakika orta-kısık ateşte tutun.

Pirinç kendi kendine pişecek ve karıştırmanıza gerek kalmayacak.
10 dakika sonra ocağı kapatın, tencere ile kapak arasına bir bez koyun ve pirinci on dakika daha ateşte bırakın. Bu şekilde pirinç tüm suyu emecek ve kullanıma hazır hale gelecektir. Herhangi bir nedenle hala su olduğunu anlarsanız, pirinci birkaç dakika daha bekletin.

Öneri

Bu pişirme tekniği, carnaroli, roma ve vialone nano gibi diğer pirinç türleri ile de kullanılabilir. Öte yandan yasemin pirinci daha az pişirme gerektirdiklerinden uygun değildir. Ancak Japon yemekleri hazırlamak için her zaman orijinal pirinç kullanarak pilav yapmalısınız.

Oyla post
2