Temizlik Rutininizi Çevreci Hale Getirmek için Yapmanız Gereken 5 Şey

Temiz bir eve sahip olmak için fazla atık oluşturmak veya ağır kimyasallar kullanmak zorunda değilsiniz.

Evinizde her hafta biriken kağıt havlu rulolarını azaltmak ve yoğun kimyasalları daha az kullanmayı istiyor olabilirsiniz.

Hem ev halkı hem de çevre sağlığını korumak için daha çevreci bir temizlik bir rutinini benimsemeniz mümkün ve kolaydır.

Pin

Alışveriş esnasında doğru kararlar verin

Satın aldığınız temizlik ürünlerinin etiketlerini kontrol edin ve yer alan ifadelerin ne anlama geldiğini öğrenin. Temizleme kutunuzda bulunan sprey, fırça ve dezenfektanların etiketlerini inceleyin.

Kullanabileceğiniz daha çevreci ürünler için yeni bir araştırma yapın.

Tek kullanımlık ürünlerden vazgeçin

Bunun kulağa hoş gelmediğini farkındayız. Tek kullanımlık dendiğinde akla ilk kağıt havlular geliyor olabilir. Kağıt havlular yerine kolay temizlenen bezleri tercih edin. Bu bezlerin çamaşır makinesinde yıkanması kolay ve hijyeniktir.

Haftada bir atmak zorunda olduğunuz süngerler yerine dayanıklı kıllı fırçaları kullanmayı deneyin.

Kendi temizlik ürünlerinizi oluşturun

İstediğiniz özelliklere sahip temizleyicileri bulmanız kolay olmayabilir bu durumda temizleme sularını kendinizin oluşturabileceğini hatırlayın. Örneğin yüzey temizleyici kullanmak yerine beyaz sirke ile ılık suyu karıştırarak yeni bir temizlik ürünü oluşturmayı deneyin.

Evde zeytinyağından sabun, sirkeden temizleme ürünleri elde edebileceğinizi unutmayın. Bu alışkanlıklar hem çevreyi hem de ekonominizi korumanıza yardımcı olur.

Çamaşır yıkama alışkanlıklarınızı değiştirin

Çamaşır deterjanı tercih ederken etiket özelliklerini muhakkak kontrol edin. Yumuşatıcıların doğrudan ağır kimyasallar olduğu bilinir. Dolayısıyla çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Bunun ekstra bir hijyen sağlamadığı ve ciğerlerinizde olumsuz etkileri olduğu düşünüldüğünde kullanılmaması önerilir. Panjur ve Jaluzi Perdeleri Temizlemenin En İyi Yolları

Çamaşırlarınızı lekelerden arındırmak üzere değil genel bir temizlik için yıkıyorsanız fazla miktarda deterjan kullanmamaya özen gösterin.

Sentetik kokulardan uzak durun

Yumuşatıcılar gibi oda spreyleri vb. ürünler temizliğinize katkı sağlamazken size ve çevrenize zarar verir. Sentetik kokular çoğu zaman çocuklarda astımı tetikleyen kimyasalları içerir.

Sentetik kokuları kullanmadığınız durumda evinizin temizlenmediğini hissediyorsanız temizlik suyunuza limon eklemeyi deneyin. Doğal uçucu yağların kullanımı da evinizde hoş bir koku bırakacaktır.

Oyla post
4