Temizlik Ürünlerini Kullanırken Kaçınılması Gereken 5 Tehlikeli Hata

Sert ve yoğun kimyasal içeren temizlik malzemeleri yalnızca kullanım esnasında değil depolanma sırasında da önemli riskler barındırıyor.

Güçlü olmasıyla tercih edilen temizlik ürünlerinin kimyasallardan oluştuğunu unutmayın.

Mikroorganizmaların yaklaşık %99’unu yok edebilen bu ürünler doğru depolanmadığında büyük tehlikelere neden olabilir.

Çamaşır suyunu diğer temizleyicilerden ayırın

Daha önce kireç sökücü ve çamaşır suyunu karıştırmamanız gerektiğini duymuşsunuzdur. Temizlik esnasında birlikte kullanımında ciddi sorunlara yol açan bu ikilinin yan yana bulundurulmamasına da özen gösterin.

Çamaşır suyu, sirke veya diğer temizlik ürünlerini bir arada bulundurmayın. Daha güvenli bir depolama için çamaşır suyunu su ile seyrelttikten sonra depolamayı tercih edebilirsiniz.

Bulundukları ortamları havalandırın

Çoğu evde temizlik malzemeleri için ayrılmış bölmeler mevcut. Bu bölmelerin yeterince havalandırıldığından emin olun. Depolama alanlarının yakınlarında pencere ve havalandırma bulunmasını sağlayın.

Depolama alanlarını gözden geçirin

Temizlik malzemelerini genellikle mutfak lavabosunun altında depoluyorsanız bu durumu gözden geçirin. Özellikle küçük çocuklar ve evcil hayvanların ulaşabileceği noktalarda bulunmasının tehlikeli sonuçları olabilir.

Kimyasal ürünleri göz hizasında tutmamak önemlidir. Depolama alanı seçerken sıcaklığın fazla artıp azaldığı noktaları tercih etmeniz kimyasal bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle seçtiğiniz alanların fazla güneş almamasına da özen gösterin.

Evinizde bulunan etiketleri kullanmanın tam zamanı. Evde bulunan herkesin hangi temizlik ürünlerini kullandığını bilmesi güvenlik açısından son derece önemlidir. Küçük notlarla etiketlediğiniz şişeler sayesinde tehlikeli durumların oluşmasını önleyin. Bulaşık Deterjanını Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Ürünleri yalnızca amaçları için kullanın

Yüzey temizlemek için üretilmiş temizlik malzemelerini cilt temizliğinde kesinlikle kullanmayın. Elinizde veya vücudunuzda kullanılması amaçlanan temizlik ürünleri; tezgahlar, musluklar ve kapı kolları için üretilenlerden farklı şekilde formüle edilmiştir.

Ev temizlik ürünleri test edilmemiş veya ellerinizde kullanım için onaylanmamıştır. Bu nedenle temizlik esnasında bu kimyasallarla temas eden cildinizi suyla durulayın ve eldiven kullanmaya özen gösterin. Bulaşık Makinesi Kullanan Herkesin Yaptığı 3 Hata

Doğrudan çöpe atmayın

Öncelikle temizlik malzemelerinin kaplarını zorunlu olmadıkça değiştirmeyin. Kullandığınız bezler küçük ve ince olsa da tuvalete atmayın. Bu durum çözülmesi zor tıkanmalara neden olabilir. Kimyasal temizleyicilerin çöplerini toplama alanlarına teslim edebilirsiniz.

Oyla post
2